FORMBACK

Hüdavendigar Mah. Kanal Cad. No:40 / 1 Osmangazi BURSA

(0224) 239 40 40

EnglishTürkçe

FORMBACK

FORMBACK

Bursa`da Yapılacaklar 1

Bursa’ya Özgü Cantık’ın Tadına Bakın

Tarihi Kayhan Çarşısı başta olmak üzere Bursa’nın birçok fırınlarından çıkan bu lezzet, yapılış tarzı ve sunum şekliyle Bursa’ya has bir pide çeşididir. Mayalanmış hamurun üzerine zengin içerikli kıyma, kuşbaşı şeklinde kesilmiş etin harcı veya kaşar peyniri konulur ve taş fırınların içinde pişirilerek servise hazır hale getirilir. 

Güne Tahinli Pide İle Başlayın

Bursa’nın tarihi fırınlarda Bursa’nın eşsiz hamur işi lezzetleri olan tahinli pide ve cevizli lokumun tadında bakmadan geçmeyin. 

XIX. yy’ın ikinci yarısında Balkan göçmenleri ile Bursa’ya gelen bu lezzet, Bursa’da kahvaltıların vazgeçilmezidir.

Bursa’da birçok pastane ve fırınlarda bulabileceğiniz bu lezzet, mayalı hamurun üzerine pekmezli tahin ve az miktarda şekerin dökülmesiyle hazırlanır. Sonrasında taş fırınlarda pişirilerek servise hazır hale getirilir. 

Pideli Köfte Yemeden Gitmeyin

Sunumu, içeriği ve malzemesi ile sadece Bursa’da bulabileceğiniz yerel bir lezzettir.

Evliya Çelebi’nin eserinde de yerini almış olan bu lezzet, asırlardır Bursa mutfağının en önemli yöresel yemeklerinden bir tanesidir. Bursa’nın Kayhan Çarşısı’ndaki köfteci dükkânlarında ortaya çıkmış bir lezzet olarak bilinir. Yapılışında kullanılan kızartılmış ve küp şeklinde kesilmiş pidelerin üzerine Kayhan Çarşısı’nın meşhur köftesi konulur ve üzerinde domates sosuyla birlikte tereyağı gezdirilir. Son olarak kenarına yoğurt konularak servise hazır hale getirilir.

Osmanlı Padişah Külliyeleri’ni Gezin

Osmanlı’nın kurucu padişahlarının UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren külliyelerini ziyaret edin.
Osmanlı’nın beylikten devlete geçişin filizlerinin yeşerdiği ilk başkent Bursa, devletin 36 padişahından kurucu padişahlar olarak bilinen ilk 6’sının ebedi istirahatgahıdır. 

Döner Kebabı’nın Tadını Çıkarın

Köklü bir geçmişi, pişirme şekli ve kendine has sunumuyla Bursa yemek kültürünün en köklü ve en özel ürünlerinden birisi olan bu lezzet, ilk olarak kebapçıların yaygın olduğu Bursa’nın Kayhan çarşısında ortaya çıkmıştır. Bursa denince akla ilk gelen lezzetlerden bir tanesidir. Uludağ yaylalarındaki otlar ve kekik ile beslenen kuzuların etleri ve dana eti karıştırılarak kıyma haline getirilip şişe geçirilir. Sonrasında dikey olarak, kömür ateşinin etrafında döndürülerek kızartılır. Kızartılan etler bıçakla ince ince kesilerek servis için hazırlanan tabakta yer alan kızartılmış ve küp şeklinde kesilmiş pidelerin üzerine konulur. Son olarak üzerine domates sosu, tereyağı gezdirilip kenarına yoğurt ve közlenmiş patlıcan konularak servis edilir.

Sevdiklerinize Kestane Şekeri Alın

Bursa’nın simgesi olan Uludağ’ın, eteklerindeki kestane ağaçlarından toplanan kestanelerle yapılan bu tatlı, lezzetini ve formülünü yıllardır koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Bursa’nın en bilinen özgün lezzetlerinden biridir. Bu tatlının yapımında kullanılan kestaneler kaynatılıp kabuğu soyularak öncesinde özel olarak hazırlanan şerbetin içine konulur ve bir gün boyunca bekletildikten sonra servise hazır hale gelir.

Görsel &Kaynak: gotobursa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>